اطلاع رسانی > اخبار >
.: اخبار

حلقه معرفتي صالحين اساتيد: انتخاب و انتصاب از دیدگاه اسلام / هفته دفاع مقدس

در ادامه سلسله جلسات حلقه¬هاي صالحين، كانون بسيج اساتيد دانشكده كشاورزي دانشگاه شيراز اقدام به برگزاري جلسه معرفتي صالحين اساتيد تحت عنوان"انتخاب و انتصاب از دیدگاه اسلام / هفته دفاع مقدس" با حضور و سخنرانی آقای دکتر پیشقدم استاد دانشگاه همراه با پرسش و پاسخ نمود. اين جلسه به مدت 30/1 ساعت در تاريخ 4/7/95 در محل اتاق شوراي دانشكده كشاورزي دانشگاه شيراز برگزار گرديد. در ابتدای جلسه تلاوت آياتي چند از كلام الله مجيد قرائت گردید و در ادامه آقای دکتر پیشقدم توضیحاتی در خصوص دفاع مقدس به شرح زیر بیان نمودند:

دفاع مقدس مزایایی برای کشور داشت که از جمله آن بومی سازی تجهیزات دفاعی بود. بساری از داشته ها و نقاط قوت فعلی کشور مدیون دوران دفاع مقدس است. عراق هم اکنون از یک دشمن به یک هم پیمان درجه یک تبدیل شده است. عراق هم اکنون از ارکان تقویت شیعه در برابر وهابیت است.

در ادامه آقای دکتر پیشقدم توضیحاتی در خصوص انتخاب و انتصاب از دیدگاه اسلام به شرح زیر بیان نمودند:

آیا عقل بشر به تنهایی برای نجات بشری کافی است یا خیر؟ عقل انسان عقل نسبی است و با گذشت زمان تغییر می کند. برای مثال گرد بودن زمین که توسط گالیله بیان شد با نظر عقلایی آن روز مطابقت نداشت. در نتیجه ممکن است نظرات آیندگان متفاوت از نظرات امروزی می باشد. درنتیجه دلیل عقلی نمی تواند به تنهایی مبانی تصمیم گیری ها باشد. بسیاری ازموارد دینی، پایه عقلی بنا نشده و تنها برای امتحان و آزمایش بشر می باشد. ما در بعضی موارد نیازمند نص (عبارت صحیح) هستیم زیرا عقل به تنهایی کافی نیست.

شیعه معتقد است پیامبر و جانشینان وی انتخابی نیستند زیرا ممکن است تصمیم مردم تحت شرایط، صحیح گرفته نشود. پیامبر (ص) در روز پنج شنبه در بستر بیماری قرار گرفتند و نتوانستند تا چند روز برای نماز حاضر شوند. در عصر پنج شنبه پیامبر (ص) خواستند تا چیزی بنویسند اما ابوبکر مخالفت کرد و گفت پیامبر (ص) در حال هذیان گویی هستند. اهل تسنن به شورا، بیعت مردم، حل و فصل توسط عقلا و بیان نفر قبلی برای انتخاب خلیفه معتقدند.

واقعه غدیر جزو وقایع متواتر است. پیامبر اکرم صلی اللَّه علیه و آله پس از انجام مناسک حج، با جمعیت همراه خود، آهنگ عزیمت به مدینه فرمودند.  در باز گشت در روز «هجدهم ذی‏الحجة»  چون به غدیر رسیدند  فرشته‏ی وحی از جانب خداوند این آیه‏ی شریف را آورد: «یا اَیٌّها الرَّسُولَ بَلِّغْ ما اُنْزِلَ اِلیکَ مِنْ رَبِّکِ وَ اِنْ لَمْ تَفْعَلْ فَما بَلَّغْتَ رِسالَتَهُ وَ اللَّه یَعْصِمُکَ مِنَ النَّاسِ...». «ای رسول من، آنچه از خدا بر تو نازل شد به خلق برسان که اگر نرسانی تبلیغ رسالت و اداء وظیفه نکرده‏ای، و خدا تو را از شر آزار مردمان محفوظ خواهد داشت. از آیه‏ی شریفه‏ی فوق چنین برمی‏آید که:

·         از جانب خداوند موضوع جدید و بسیار حائز اهمیت، به مردم ابلاغ می‏شود.

·         پیامبر برای اولین بار در ابلاغ وحی به مردم دچار خوف و نگرانی می‏شود، چنانچه خداوند می‏فرماید: ما تو را از شر مردم محفوظ خواهیم کرد.

·         این حکم الهی کامل کننده‏ی دین و رسالت رسول خدا می‏باشد.

علاوه بر این، بخشش انگشتر توسط حضرت علی به سائل در حال رکوع نیز در قرآن آورده شده است. إِنَّما وَلِيُّكُمُ اللَّهُ وَ رَسُولُهُ وَ الَّذِينَ آمَنُوا الَّذِينَ يُقِيمُونَ الصَّلاةَ وَ يُؤْتُونَ الزَّكاةَ وَ هُمْ راكِعُونَ (مائده 55- ) سرپرست و رهبر شما تنها خدا است، و پيامبر او، و آنها كه ايمان آورده‏اند و نماز را بر پا مى‏دارند و در حال ركوع زكات مى‏پردازند . ‏اين آيه با كلمه انما كه در لغت عرب به معنى انحصار مى‏آيد شروع شده و مى‏گويد: ولى و سرپرست و متصرف در امور شما سه كس است:خدا و پيامبر و كسانى كه ايمان آورده‏اند، و نماز را برپا مى‏دارند و در حال ركوع زكات مى‏دهند.

در خاتمه جلسه پرسش و پاسخ درمورد مسائل مطروحه و تحولات سیاسی انجام پذيرفت. نهایتاٌ جلسه مذکور با ذکر صلواتی بر محمد و آل محمد (ص)، خاتمه یافت.بازگشت1395/07/04
نظرات کاربران