اطلاع رسانی > اخبار >
.: اخبار

حلقه معرفتي صالحين اساتيد: آداب تعلیم و تربیت از نگاه شهید ثانی و تحلیل تحولات سیاسی منطقه

در ادامه سلسله جلسات حلقه¬هاي صالحين، كانون بسيج اساتيد دانشكده كشاورزي دانشگاه شيراز اقدام به برگزاري جلسه معرفتي صالحين اساتيد تحت عنوان"آداب تعلیم و تربیت از نگاه شهید ثانی و تحلیل تحولات سیاسی منطقه" با حضور و سخنرانی آقای دکتر پیشقدم استاد دانشگاه همراه با پرسش و پاسخ نمود. اين جلسه به مدت 30/1 ساعت در تاريخ 25/7/95 در محل دانشكده كشاورزي دانشگاه شيراز برگزار گرديد. در ابتدای جلسه تلاوت آياتي چند از كلام الله مجيد قرائت گردید و در ادامه آقای دکتر پیشقدم توضیحاتی در خصوص آداب تعلیم و تربیت از نگاه شهید ثانی به شرح زیر بیان نمودند:

در این جلسه جناب آقای دکتر پیشقدم استاد دانشگاه در بخش نخست، بحث خود را درباره تفاوت مکتب غرب و اسلام از نظر جایگه اخلاق آغاز کردند و مطالبی را به شرح زیر ارایه نمودند:

 " پس از رنسانس تعالیم خدایی کنار گذاشته شد و به جای خدا انسان محور قرار گرفت.  در رنسانس تعالیم خدایی، و خوب و بد اخلاقی کنارگذاشته شد و ملاک  انسان  قرار گرفت و گفته شد که علم آن چیزی است که قابل تجربه کردن و مفید فایده برای انسان باشد. اساس منفعت و محور، انسان بود و به  اخلاق که پیشتر محور بود به شرط  کمک اخلاق به علم توجه می شد و تا آنجا که اخلاق به انسان و علم کمک کند مقبول بود و نه بیشتر از آن.  ملاک خوبی و بدی را عقل باید تشخیص میداد نه اخلاق. در حالیکه تا پیش از آن، ملاک خوبی و بدی اخلاقیات بود ولی در رنسانس اخلاق مطلق مفهومی نداشت. دین نیز به معنای یک اعتقاد شخصی مطرح شد و ملاک خوبی و بدی را عقل تشخیص میداد و تا انجا  امور اخلاقی محترم بود که  در خدمت به انسان مفید باشد و ملاک این تشخیص نیز عقل بود. درحالیکه در اسلام اخلاق اسلامی صرفا به مبنای عقلی محدود نمی شود و  در چهارچوب اعمال عبادی است و تعلیم و تعلم عبادت به شمار می آید که البته با باید با نیت الهی باشد."  در ادامه ایشان به کتاب شهید ثانی با نام آداب تعلیم و تعلم در انسان (ترجمه حجتی کرمانی) پرداختند و نکاتی را درباره بخشهای گوناگون این کتاب یادآورشدند.

در بخش بعدی نیز ایشان به تحلیل وقایع و تحولات سیاسی منطقه از جمله وضعیت سوریه و یمن و انتخابات آمریکا و و بازتاب این رویدادها در کشور پرداختند و در پایان به پرسشهای شرکت کنندگان پاسخ گفتند.بازگشت1395/07/25
نظرات کاربران
تاييديه : تشخيص عامل غير انساني    
توجه : نظر شما پس از تایید مدیر سایت در سایت نمایش داده می شود !