اطلاع رسانی > اخبار >
.: اخبار

حلقه معرفتي صالحين اساتيد: مبانی قرآنی انقلاب اسلامی

در دهه گرانقدر فجر و در آستانه یوم‏الله 22 بهمن، جناب آقای دکتر سلمان‏پور استاد محترم دانشگاه شیراز سخنرانی خود را با موضوع مبانی قرآن د ر انقلاب اسلامی ایراد کردند.
ایشان پایه و اساس بحث خود را پاسخ به این سوال قرادداند که "دلیل زندگی اجتماعی انسان چیست؟" و د ر ادامه مباحث خود را بدین گونه ادامه دادند:

ا زیک دیدگاه، زندگی اجتماعی بشر در وقع یک مسئله فطری است. یعنی زندگی اجتماعی، نیاز بشر است. دیدگاه دیگر می‏گوید زندگی اجتماعی استخدام افراد دیگر و یا استخدام طبیعت است و حتی پا را فراتر گذاشته و گفته اند استخدام خداوند است. با این دیدگاه، بشر برای استخدام افراد و طبیعت و ...،  نیازمند ابزار شده است که این نیاز باعث شده که بشر به دنبال تهیه ابزار به دنبال علم رفته که این کار منجر به تولید علم و تکنولوژی شده است. سوالی که مطرح خواهد شد این است که آیا استخدام سایر انسان‌ها می‌تواندمشکل‏سازباشد؟ زیرا دیگران هم همین حس و نظر را خواهند داشت. در این حالت است که جنگ‌ها در پی آن ممکن است رخ دهد. البته در نتیجه این دیدگاه، همکاری‌هایی هم ممکن است رخ دهد که این همکاری منجر به وضع قانون و زندگی اجتماعی مسالمت‌‌آمیز شده است. اگر این ایده از بین رود می‌تواند منجر به یک زندگی نامتعادل شود. انبیاء آمدند که راه تعادل را بین افراد جامعه برقرار کنند.

در بحث سیاسی و روابط ملل نیز این دیدگاه‌ها وجود دارد که در آن ممکن است ما انسان‌های درجه یک درجه دو و درجه سه داشته باشیم. حضرت امام با این تعبیر تقسیم‌ ملل به درجات مختلف مخالف بودند. انقلاب اسلامی ایران با این الگو شکل گرفت که نظام تصمیم جهانی و معادلات آن را بر هم زند.

مِنَ الْمُؤْمِنِينَ رِجَالٌ صَدَقُوا مَا عَاهَدُوا اللَّهَ عَلَيْهِ فَمِنْهُم مَّن قَضَى نَحْبَهُ وَ مِنْهُم مَّن يَنتَظِرُ وَ مَا بَدَّلُوا تَبْدِيلًا.

آنچه مهم است انقلابی بودن و انقلابی ماندن است. این آرمان و عهد انقلاب است. عهدی که با خدا بسته‌ایم و آن عهد پایبند بمانیم. گلمه الله هلی العیا، نظر خداوند در کارها باید نظر اول باشد.

بازگشت1395/11/11
نظرات کاربران
تاييديه : تشخيص عامل غير انساني    
توجه : نظر شما پس از تایید مدیر سایت در سایت نمایش داده می شود !