اطلاع رسانی > اخبار >
.: اخبار

حلقه معرفتي صالحين اساتيد: تحلیل تحولات سیاسی منطقه

جلسه با قرائت آیاتی چند از قرآن آغاز شد و در بخش نخست آقای دکتر پیشقدم بحث خود را با موضوع قرآن و تفسیر آیات اول سوره مومنون آغاز نمودند.

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ

قَدْ أَفْلَحَ الْمُؤْمِنُونَ ﴿۱﴾ به راستى كه مؤمنان رستگار شدند

الَّذِينَ هُمْ فِي صَلَاتِهِمْ خَاشِعُونَ ﴿۲﴾ همانان كه در نمازشان فروتنند

وَالَّذِينَ هُمْ عَنِ اللَّغْوِ مُعْرِضُونَ ﴿۳﴾ و آنان كه از بيهوده رويگردانند

وَالَّذِينَ هُمْ لِلزَّكَاةِ فَاعِلُونَ ﴿۴﴾ و آنان كه زكات مى ‏پردازند

وَالَّذِينَ هُمْ لِفُرُوجِهِمْ حَافِظُونَ ﴿۵﴾ و كسانى كه پاكدامنند

إِلَّا عَلَى أَزْوَاجِهِمْ أَوْ مَا مَلَكَتْ أَيْمَانُهُمْ فَإِنَّهُمْ غَيْرُ مَلُومِينَ ﴿۶﴾ مگر در مورد همسرانشان يا كنيزانى كه به دست آورده‏ اند كه در اين صورت بر آنان نكوهشى نيست

در این سوره ویژگی‌های مومنان یک به یک شرح می‌شود. هر یک از صفات برشمرده شده  باید از آفت‌ ریا به دور باشد.

در ادامه دکتر پیش قدم به مسایل سیاسی پرداختند. ایشان در خصوص انتخاب رئیس جمهور جدید آمریکا اشاره کردند که  به نظرمی رسد که انتخاب آقای ترامپ امری تصادفی نبوده است. سیاستهای کنونی آمریکا به گونه ای است که هم‏اکنون درسیاست خارجی خود درگیری آمریکا با چین بیشتر شده است. درحالیکه روابط سرد آمریکا در دوران دموکراتها و دولت پیشین  با روسیه در دولت جدید افزایش یافته است. درخصوص مواضع اخیر دولت آمریکا هم نسبت به ایران به نظر می‌رسد ترامپ در یکسال اول سیاست تهاجمی در برابر ایران داشته باشد و احتمالاً بعداً سیاست‌هایش تعدیل خواهد شد. هم چنین در منطقه وضعیت داعش رو به افول است و آنچه که در پیش روست دیگر داعش قدرت آنچنانی نداشته و عمر آن رو به پایان است. ترور یکی از مقامات امنیتی سوریه اتفاق مهمی بود که در سوریه رخ داد. تغییر رئیس حماس در فسلطین مساله مهی است و به نظر می رسد که وضعیت در این سازمان فلسطینی رادیکال‏تر خواهد شد. از سویی مواضع دولتهای تاثیرگذار در سوریه  همچنان در حال تغییر است مانند کشور مصر که از هم‏پیمانان دولت‏های مخالف سوریه بود و امروزه با وجود تمایل به دولت سوریه، نیاز به کمک مالی آمریکا و عربستان مانع از نزدیکی بیش از حد آن به سوریه شده است. از سویی عربستان درگیر جنگ یمن بوده و از ایجاد تشکیلاتی مثل حماس در یمن به شدت هراسان است. ترکیه نیز سیاست مشخصی در منطقه نداشته و سیاستهایش دایم در حال تغییر است.

بازگشت1395/12/08
نظرات کاربران
تاييديه : تشخيص عامل غير انساني    
توجه : نظر شما پس از تایید مدیر سایت در سایت نمایش داده می شود !