اطلاع رسانی > اخبار >
.: اخبار

حلقه معرفتي صالحين اساتيد: بزرگداشت حماسه سوم خردادماه و نقش نیروی انتظامی در توسعه پایدار

در ادامه سلسله جلسات حلقه¬هاي صالحين، كانون بسيج اساتيد دانشكده كشاورزي دانشگاه شيراز اقدام به برگزاري جلسه معرفتي صالحين اساتيد تحت عنوان" بزرگداشت حماسه سوم خردادماه و نقش نیروی انتظامی در توسعه پایدار " با حضور و سخنرانی سردار جانباز گودرزی، فرماندهی محترم انتظامی استان فارس و هیئت همراه" همراه با پرسش و پاسخ نمود. اين جلسه به مدت 2 ساعت در تاريخ 3/3/96 در محل اتاق شوراي دانشكده كشاورزي دانشگاه شيراز برگزار گرديد. در ابتدای جلسه تلاوت آياتي چند از كلام الله مجيد قرائت گردید.

در ابتدای جلسه ریاست محترم دانشکده کشاورزی جناب آقای دکتر افشاریفر ضمن خوش­آمدگویی به مهمانان عزیز، مواردی را در ارتباط با دانشکده کشاورزی و مسائل امنیتی مرتبط با آن را  به سمع سردار گودرزی رساندند و تقاضای همکاری بیش­تر را بین دانشکده کشاورزی و به­طور کلی دانشگاه با نیروی انتظامی را داشتند.

در ادامه، دکتر جعفرزاده شیرازی ضمن خوش­آمدگویی به مهمانان گرامی گزارشی را در ارتباط با هیئت علمی دانشکده کشاورزی و انقلابی بودن آن­ها به حضور سردار گودرزی دادند و علاقه خویش را به برگزاری این­گونه جلسات و به­صورت مداوم بیان نمودند، نهایتاً سردار فرماندهی محترم انتظامی استان سخنرانی خویش را آغاز و به تشریح جنگ تحمیلی و آزادسازی خرمشهر و عملیات بیت­المقدس پرداختند.

عملیات بیت­المقدس یکی از بزرگ­ترین و استراتژیک­ترین عملیات­های هشت سال دفاع مقدس بود که طی چهار مرحله مختلف نهایتاً منجر به آزادسازی خرمشهر شد. این عملیات از دهم اردیبهشت ماه سال 61 آغاز شد و یک ماه به طول انجامید.

منطقه عمومی عملیات بیت المقدس در میان چهار مانع طبیعی محصور بود، که از شمال به رودخانه کرخه کور، از جنوب به رودخانه اروند، از شرق به رودخانه کارون و از غرب به هور الهویزه منتهی می‌شود.

عملیات بیت المقدس را به چهار دوره زمانی به شرح زیر می‌توان تقسیم کرد:

مرحله اول: این مرحله از دهم اردیبهشت­ماه آغاز شد ، در محور قرارگاه قدس (شمال کرخه کور) به­دلیل هوشیاری دشمن و وجود استحکامات متعدد، پیش­روی نیروها به­سختی امکان­پذیر بود و در این میان تنها تیپ‌های 43 بیت المقدس و 41 ثارالله موفق شدند از مواضع دشمن عبور کرده و منطقه‌ای در جنوب رودخانه کرخه کور را به عنوان سرپل تصرف کنند.

مرحله دوم: از 16 اردیبهشت ماه آغاز شد، در این مرحله آزادسازی خرمشهر از دستور کار عملیات خارج و تصمیم گرفته شد که قرارگاه‌های فتح و نصر از جاده اهواز – خرمشهر به سمت مرز پیش­روی کنند و قرارگاه قدس نیز ماموریت یافت تا به صورت محدود برای تصرف سرپل در جنوب کرخه کور اقدام نماید و سپس آن را گسترش دهد.

مرحله سوم: در این مرحله، قرارگاه نصر ماموریت یافت تا حرکت خود را به­سمت خرمشهر آغاز کند. نیروهای عمل­کننده متشکل از چهار تیپ مستقل سپاه پاسداران و دو تیپ ارتش بودند. هم­چنین مقرر شد دو تیپ المهدی (عج) و امام سجاد (ع) از قرارگاه فجر نیز در حرکت بعدی استفاده شود.

مرحله چهارم عملیات از 1 تا 4 خرداد 1361: سرانجام در اول خرداد 1361 تلاش برای آزادی سازی خرمشهر با رمز «بسم الله القاسم الجبارین یا محمد بن عبدالله (ع)» آغاز شد، در برابر تک سریع و غافل­گیرانه، نیروهای عراقی دچار وحشت وسرگردانی شدید شدند و نتوانستند واکنش مهمی از خود نشان دهند و ارتباط یگان­های دشمن با یکدیگر قطع شد. در روز دوم خرداد قرارگاه کربلا به­هدف خود که احاطه کامل خرمشهر بود، رسید. به وجود حضور گسترده هواپیماهای عراقی در آسمان منطقه، عقابان تیزپرواز نیروی هوایی ارتش در پشتیبانی از یگان‌های رزمنده، در صحنه عملیات بیت المقدس حضوری فعال داشتند و با بمباران پل شناور عراقی­ها بر روی اروندرود و مناطق تجمع آنان در آن سوی رودخانه، نقش ارزنده‌ای در آزادسازی خرمشهر ایفا کردند. نهایتاً در ساعت 11 صبح روز سوم خرداد در حالی که درگیری شدیدی بین قوای ایرانی و نیروهای عراقی در شمال نهر خین جریان داشت و دشمن در فکر شکستن حلقه محاصره خرمشهر بود، رزمندگان ایرانی از جناح غرب و خیابان کشتارگاه وارد شهر شدند. ناحیه گمرک خرمشهر در کنار اروند اندکی مقاومت کرد که آن هم به سرعت در هم شکسته شد. در ساعت 2 بعد از ظهر، خرمشهر به­طور کامل آزاد شد و پرچم پر افتخار جمهوری اسلامی ایران برفراز «مسجد جامع» و پل تخریب شده خرمشهر به اهتزاز درآمد. بدین ترتیب این شهر مقاوم که پس از 35 روز پایداری و مقاومت در 4 آبان 1359 به اشغال دشمن درآمده بود، پس از 578 روز (19 ماه) اسارت، بار دیگر به آغوش گرم میهن اسلامی بازگشت و پیکره پاک آن از لوث وجود متجاوزان تطهیر گردید.

در ادامه سردار گودرزی سخنانی نیز در باب امنیت بیان داشتند از جمله این­که امنیت نسبی است و امنیت مطلق از آن خداست. ایشان بیان داشتند نیروهای انتظامی پیش­رفت­های خیره­کننده­ای در سال­ها اخیر داشتند؛ از جمله این که 91 درصد از جرائم که در فضای مجازی مشاهده می­شود توسط پلیس فتا قابل کشف هست. ایشان هم­چنین اذعان داشتند که 5/67 درصد از جرائم خشن از طریق علمی کشف می­گردد و مرکز مشاوره معاونت اجتماعی انتظامی توانسته حدود 79 درصد از 14850 پرونده اختلاف خانوادگی را به صورت مسالحه ببندد.

هم­چنین بیان داشتند که در حال حاضر بالاترین احساس امنیت در کشور متعلق به استان فارس بوده و طبق نظرخواهی­های انجام شده از مردم، 75 درصد هم­وطنان از اقدامات انجام شده توسط نیروی انتظامی احساس رضایت دارند.

در ادامه رئیس پلیس فتا استان فارس نیز توضیحاتی راجع به آسیب­های مرتبط با این بخش (پلیس فتا) ارائه کردند. طبق گزارشات واصله در حال حاضر در کشور در سال 1396، حدود 62 میلیون کاربر فضای مجازی داریم که بلاشک این کاربران به طرق مختلف در معرض خطرات و آسیب­های ناشی از این فضا هستند. ایشان اظهار داشتند که جرائم سایبری به دلایل زیر اتفاق می­افتند که می­بایست افراد هوشیاری­های لازم را در مواجه با آن داشته  باشند که عبارتند از:

1.                    پائین بودن سطح آگاهی 2) اشکالات فنی تکنولوژی یا سرورها 3) انتشار بالای مطالب 4) مشکلات اخلاقی کاربران 5) توسعه رسانه­های دیجیتال کاربرمحور 6) افزایش تعداد کاربران (مجرمان و قربانیان).

 

در خاتمه جلسه پرسش و پاسخ درمورد مسائل مطروحه انجام پذيرفت. نهایتاٌ جلسه مذکور با ذکر صلواتی بر محمد و آل محمد (ص)، خاتمه یافت.
بازگشت1396/03/03
نظرات کاربران
تاييديه : تشخيص عامل غير انساني    
توجه : نظر شما پس از تایید مدیر سایت در سایت نمایش داده می شود !