اطلاع رسانی > اخبار >
.: اخبار

نشست اعضای هیأت علمی دانشکده¬های کشاورزی و دامپزشکی در مورد انتشار مجله تحقیقات کاملا کاربردی

این جلسه در تاریخ چهارشنبه 11/11/96 با حضور 24 نفر از اعضای محترم هیأت علمی دانشکده¬های کشاورزی و دامپزشکی در ساختمان مدیریت دانشکده کشاورزی برگزار و نکات زیر مطرح و مورد تأیید قرار گرفت:

·                    در سال­های پس از پیروزی انقلاب اسلامی آموزش عالی در کشور توسعه کمی و کیفی فراوانی داشته و بسیاری از دانشگاه­ها در رشته­ها و گرایش­های متنوعی تا مقطع دکترا دانشجو تربیت
می­کنند. تعداد اعضای هیأت علمی دانشگاه­ها نیز واقعاً قابل توجه است، اما متأسفانه آنگونه که شایسته است دانش دانشگاه­ها و علم اعضاء هیأت علمی در خدمت حل مسائل و مشکلات جامعه نیست.

·                    در حالیکه بخش­های مختلف جامعه به علم و دانش اساتید و محققان دانشگاه نیاز مبرم دارد، اعضای هیأت علمی در دانشگاه­ها عموماً سرگرم پژوهش در زمینه­هایی هستند که لزوماً انطباقی با نیازهای جامعه ندارد.

·                    دغدغه اصلی قریب به اتفاق اعضای هیأت علمی طی کردن پله­های ارتقاء مرتبه و رسیدن به رتبه استادی است و این هدف نیز تنها با چاپ مقاله در مجلات معتبر محقق می­شود.

·                    یکی از مهمترین دلایل بیگانگی اساتید دانشگاه­ها با مشکلات جامعه، قوانین و مقرراتی است که در آئین­نامه ارتقاء گنجانده شده و این مقررات خواسته یا ناخواسته اساتید را از متن جامعه دور و سرگرم انجام تحقیقاتی می­کند که نتیجه آن چاپ مقاله باشد.

·                    200 سال پیش کشورهای استعمارگر با روش برده داری نیروی انسانی مورد نیاز برای توسعه و پیشرفت خود را از کشورهای جهان سوم تأمین می­کردند. برده داری ظاهری بسیار خشن و ناپسند داشت اما امروز برده­داری مدرن ساری و جاری است. یعنی ما با بودجه­های محدودی که داریم، تحقیق می­کنیم و نتایج زحمات خود را در اختیار همان کشورهای استعمارگر قرار می­دهیم، تفاوتش با گذشته در این است که از این اتفاق نه تنها ناراحت نیستیم بلکه خوشحالیم که نتیجه تحقیقمان در فلان مجله ISI یا Q1 چاپ شده است.

·                    ایده راه­اندازی مجلات ویژه جهت چاپ تحقیقات کاربردی ایده بسیار خوب و مشعشعی است. این ایده باید بسیار زودتر از اینها مطرح و اجرا می­شد. جای این مجلات الآن بسیار خالی است. وزارت علوم باید از این ایده بخوبی استقبال و حمایت کند. واقعاً باید به تحقیقاتی که مشکلات کشور را حل می­کنند به اندازه چاپ مقاله در Nature اهمیت و امتیاز داده شود.

·                    مجلات پیشنهادی می­توانند بین مجلات ترویجی و علمی- پژوهشی (ISI) قرار گیرند.

·                    این ایده باید در آئین­نامه ارتقاء به رسمیت شناخته شود، آقای دکتر باقری دبیر هیأت ممیزه مرکزی تأکید دارند که از کارهای کاربردی حمایت می­کنند، لذا باید از این فرصت برای قانونی کردن این ایده و درج آن در آئین­نامه ارتقاء استفاده شود.

·                    قبل از آنکه ایده راه­اندازی این مجلات به وزارت علوم پیشنهاد شود، ابتدا باید چارچوب کار به روشنی در دانشگاه شیراز تعیین و تبیین شود. مراحل پذیرش و چاپ مقالات از صفر تا 100 باید بطور دقیق و منطقی مدون شود و طرحی تهیه شود که در تمام سطوح از دانشگاه گرفته تا وزارت علوم قابل دفاع باشد.

·                    منظور از تحقیق کاربردی، تحقیقی است که نتیجه آن در میدان عمل نشان داده شده باشد، مثلاً معرفی یک حشره­کش ضد آفات کشاورزی وقتی کاربردی تلقی می­شود که اثرات مثبت آن در کشتن آفات کشاورزی در مزارع بزرگ نشان داده شده باشد یا طراحی یک واکسن وقتی کاربردی شناخته می­شود که در گله­های بزرگ دام مورد استفاده قرار گرفته و اثربخشی آن اثبات شده باشد.

·                    برای آنکه زمینه انجام تحقیقات کاربردی فراهم شود، لازم است لیستی از مشکلات کشاورزان و دامداران بصورت سالانه تهیه و در اختیار اعضای هیأت علمی قرار گیرد.

·                    اینکه ما از مشکلات بخش­های اجرایی و متن جامعه اطلاع نداریم، اشکال از خودمان است و علت آن این است که به متن جامعه و به میان کشاورزان و دامداران نمی­رویم.

·                    ارتباط داشتن اعضای هیأت علمی و جامعه باید از طرف دانشگاه به رسمیت شناخته شود. مثلاً اعضای هیأت علمی به جای آنکه هر 5 روز هفته از صبح تا عصر به دانشکده خود بروند یک روز را به مزارع و دامداری­ها سرکشی کنند تا از مشکلات باخبر شوند.

·                    کار بسیاری از اعضاء هیأت علمی این شده که اطلاعات جمع­آوری شده از دانشجویان را بگیرند و به مقاله تبدیل کنند و ارتقاء یابند، با این روش مشکلات مملکت حل نمی­شود.

·                    یکی از اساتید دانشگاه­های مطرح آمریکا می­گفت من به مزارع کشاورزی می­روم و مشکلات موجود در این مزارع که توسط کشاورزان بیان می شود، می­شود موضوع پروژه­های تحقیقاتی من!

·                    اینکه می­گوییم باید به این مقالات امتیاز ویژه داده شود برای این است که می­خواهیم ارزش و شأن علمی این مقالات را بالا ببریم تا اساتید نسبت به انجام پژوهش­های کاربردی تمایل و رغبت بیشتری پیدا کنند (موضوع صرفاً امتیاز نیست).

·                    نگرانی از این جهت که تعداد مقالات دریافتی توسط این مجلات کم باشد وجود ندارد، چون در ابتدای کار قرار است مثلاً یک مجله، مقالات کاربردی محققان در زمینه­های کشاورزی و دامپزشکی را از کل کشور دریافت کند لذا تعداد به حد نصاب لازم خواهد رسید. در آینده در صورت زیاد شدن مقالات می­توان تعداد مجلات را متناسب به رشته­ها و گرایش­ها افزایش داد.

·                    بر سر راه انتشار چنین مجلاتی موانع و مشکلات فراوانی در داخل دانشگاه و نیز در سطح وزارت علوم وجود دارد اما باید با صبر و بردباری و منطق درست از انتشار این مجلات دفاع کرد تا کار به سرانجام برسد.

·                    مشکلات و موانع موجود بر سر راه تحقیقات کاربردی در همه جای دنیا وجود دارد همانطور که دیگران این موانع را برداشته و دانشگاه­ها در خدمت حل مشکلات جامعه قرار دارند ما نیز باید این مشکلات را حل و این موانع را برداریم.

·                    با توجه به اینکه این مجلات قرار است نتایج تحقیقات اجرا شده در فیلد را منتشر کنند شاید کاربرد واژه تحقیقات کاربردی مناسب نباشد، بهتر است بگوییم کاربرد تحقیقات یا گزارش کاربرد تحقیقات.

 

در پایان  کمیته پیگیری موضوع انتشار مجله تحقیقات کاربردی در دانشکده­ های کشاورزی و دامپزشکی انتخاب شدند.